گفتار درمانی

به مناسبت #روز_گفتاردرمانی

#آسیبشناسیگفتار_زبان ، حرفه-ای است که خدمات کلینیکی ارائه داده، عهده دار ارائه خدمات پیشگیری، پشتیبانی، آموزش، مدیریت و تحقیق در حیطه ارتباط و بلع در سراسر طول زندگی افراد از نوزادی تا پیری می باشد

خدمات آسیب¬شناسی گفتار و زبان خدماتی هستند در زمینه تشخیص و درمان مشکلات بلع (دهانی)، اختلالات گفتار- زبان و اختلالات شناخت – ارتباط، که منجر به ناتوانی¬های ارتباطی می¬شود.
وظیفه آسیب¬شناس گفتار و زبان ارائه مداخلات و درمان توانبخشی اختلالات در حیطه¬های زیر می-باشد:
تولید گفتار (شامل تولید، آپراکسی، دیزارتری)، – تشدید ( هایپر-نیزالیتی وهایپو-نیزالیتی)، صوت (کیفیت، آواسازی، زیروبمی، تنفس)، روانی گفتار( لکنت، شتابان گوئی)، زبان (درک، بیان، کاربرد شناختی، صرف و نحو)، شناخت (توجه، حافظه، حل مسئله، عملکردهای اجرایی) و تغذیه و بلع (در سطوح دهانی، حلقی و مروی)

علل بالقوه اختلالات ارتباطی و بلع شامل موارد زیر می¬باشد:
• مشکلات دوران نوزادی (نارسی، وزن کم هنگام تولد، قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک)
• اختلالات رشدی (اختلال زبانی ، اختلالات طیف اتیسم، نارساخوانی، اختلالات نقص توجه)
• مشکلات شنوایی (نا/کم شنوایی، اختلال در پردازش شنیداری)
• ناهنجاری¬های دهانی ( شکاف لب/کام، اکولوژن¬های غیرطبیعی دندانی، ماکرو گلوسیا، بد عملکردی دهانی- حرکتی)
• ناهنجاری¬های حنجره¬ای (ناهنجاری تارهای صوتی، انسداد نای، تراکئوستومی)
• بیماری¬ها و بدعملکردی¬های نورولوژیکی ( تی بی آی، سکته مغزی، فلج مغزی ، ناهنجاری های عروق مغزی، دمانس، پارکینسون، ای ال اس)
• اختلالات روانپزشکی (سندرم داون، سندرم ایکس شکننده، سندرم رِت، سندرم وی سی اف)

جهت تشخیص و مداخله بهنگام و مفید هر موقع بیمار یا مراجعی با تاخیر ویا اختلالات رشدی-اکتسابی گفتار وزبان ویا اختلالات صوت و بلع مشاهده شد به آسیب شناس گفتار وزبان (گفتاردرمانگر) مجرب ارجاع
باید بدانیم:
۱) کودک تا یکسالگی آواهای مختلفی را بصورت رفلکتیو و واکنشی تولید می کند. حدود یکسالگی اولین کلمات معنادار خود را تولید می کند و یک و نیم سالگی به عبارتسازیهای کوتاه می رسدو دایره لغوی حدود ۶۰ کلمه است. در دوسالگی می تواند جملات ساده از بین حدود ۲۰۰ کلمه خزانه اش درست کند. اگر تاخیری مشاهده شد حتماجهت چکاپ به گفتاردرمانی مراجعه کنید.
۲) کودکان برخی حروف سخت مانند /ر/ را ممکن است تا سن مدرسه هم نتوانند تولید کنند اما اگر اختلال در تلفظ واضح بقیه صداها و حروف وجود دارد بعد از سن ۳.۵ سالگی حتما برای جلوگیری از بروز اختلالات روانشناختی ویا یادگیری در سنین مدرسه به گفتاردرمانی مراجعه کنید.
۳) اگر اختلالات مغز و عروقی پیش آمد پس از اولین دوره های درمانی اورژانسی برای بررسی و کمک به برقراری ارتباط یا بررسی اوضاع بلع حتما از گفتاردرمانگر استفاده کنید.
۴) برای هر نوع اختلال صدا پس از مشاوره با پزشک . مربوطه به گفتاردرمانی مراجعه فرمایید.
۵) اختلال در نارسا خوانی و نارسا نویسی اوان مدرسه را با مراجعه به گفتاردرمانی بهبود دهید.
۶) لکنت ممکن است عوارض روانشناختی داشته باشد اما اختلال گفتاری اش فقط توسط گفتادرمانگر قابل کمک و درمان است.
۷) هر نوع تاخیز ژنتیکی، کم اهمیت دادن خانواده به کودک، همبازی نداشتن یا بهانه های دیگر نه تنها دلیلی برای مراجعه به گفتاردرمانی نیست بلکه اهمیت مراجعه را تشدید می بخشد.
۸) سن ارجاع به گفتاردرمانی از شروع اختلال و یا کشف اختلال از همان نوزادیست. تا سه سالگی صبر کردن فقط وقت طلایی آموزش را از بین می برد.

۹) هیچ دارویی یا تغذیه ای درمان اختلالات گفتار وزبان را به تنهایی نمی تواند! در کنار خدمات گفتاردرمانی می توان تغذیه مناسب و دارو را هم در نظر